LACKOWA (997 m n.p.m.)
Beskid Niski
N 49° 25.591′ E 021° 06.153′
Dojazd |
Wycieczkę na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, „policyjną” Lackową, można zacząć z Krynicy-Zdrój lub Wysowej-Zdrój, do których najłatwiej się dostać lokalnym transportem. Jeśli chcemy, by nasza wycieczka miała formę pętli, możemy rozpocząć ją w Ropkach lub Wysowej. Ci, którzy preferują trasy w formie pętelki, mogą także ruszyć z Izb.
Szlaki na Lackową |
- Krynica-Zdrój – Huzary – Dzielec – Przeł. Beskid – Lackowa (ok. 5 h). Z Krynicy można podejść na Huzary także szlakiem żółtym przez Parkową Górę. Istniejący kiedyś zielony szlak graniczny na Lackową został zlikwidowany i obecnie po dojściu do Dzielca i do granicy poruszamy się w stronę szczytu czerwonym słowackim szlakiem.
- Wysowa-Zdrój – Ostry Wierch – Lackowa (3 h)
- Ropki – Ostry Wierch – Lackowa (2, 45 h)
- Jednym z bardziej popularnych i szybkich wejść na Lackową jest trasa z Izb znakowaną ścieżką konną (do granicy). Od stadniny koni (Końska Dolina, w okolicy można zostawić auto) w Izbach ruszamy drogą w stronę Przełęczy Beskid (ok. 1,5 km), a po dojściu do granicy odnajdujemy szlak czerwony i skręcamy w lewo w stronę Lackowej. Po zdobyciu szczytu kontynuujemy wycieczkę szlakiem w stronę Ostrego Wierchu. Na ten szczyt już nie dojdziemy – skręcamy wcześniej do doliny Bielicznej, w której znajduje się urokliwa cerkiew (z Przełęczy Pułaskiego lub nieco dalej, za znakami ścieżki). Jeśli ktoś chce zdobyć i Ostry Szczyt, musi odbić na szlak żółty i po dojściu na Przeł. Perehyba odnaleźć znaki ścieżki sprowadzające go do Izb.
- Podejście od strony Przeł. Beskid jest dość strome. Schodzić w jej stronę (szczególnie po deszczu i z ciężkim plecakiem) trzeba ostrożnie (nam sprawdzał się system od drzewa do drzewa :)).
- Nasz ślad GPS z Wysowej (a nawet z Przeł. Regetowskiej) na Lackową (powrót przez Ostry Wierch i nieoznakowaną ścieżką do Huty Wysowskiej i Wysowej) można podejrzeć i ściągnąć poniżej, przy relacji z wyjścia na Lackową.
Inne ciekawe szlaki w okolicy |
- Z Wysowej można podejść szlakiem zielonym i znakami czerwonej ścieżki na Świętą Górę Jawor z drewnianą kaplicą i cudownym źródełkiem. Po dojściu do granicy i szlaku czerwonego skręcamy na zachód, a po dojściu do szlaku zielonego wracamy nim do Wysowej.
- Malowniczy jest fragment szlaku niebieskiego z Ropek do Wysowej przez Hutę Wysowską.
- Najwyższy szczyt całego Beskidu Niskiego znajduje się niedaleko. To Busov po stronie słowackiej. Można na niego wyjść z Wysowej lub słowackiej miejscowości Cigel’ka.
Noclegi |
- Krynica i Wysowa-Zdrój jako uzdrowiska posiadają spory wybór miejsc noclegowych.
- W Izbach i Ropkach możemy zanocować w agroturystyce.
Atrakcje turystyczne |
- Miejscowości zdrojowe: Krynica-Zdrój i Wysowa-Zdrój
- Drewniana cerkiew i święte źródełko na Górze Jawor (grekokatolickie sanktuarium)
- Zabytkowe cerkwie lub kościoły (drewniane lub murowane) w Wysowej, Izbach, Mochnaczce Niżnej i Tyliczu
- Cerkiew i dolina Bielicznej
- Miejsce po okopach konfederatów barskich nad Izbami
Lackowa naszymi oczami |
Trasa:
Przełęcz Regetowska – cmentarz wojenny – Blechnarka
Blechnarka – Wysowa Wysowa – Ostry Wierch – Lackowa – Ostry Wierch (bezszlakowo) – Huta Wysowska
Zobacz trasę na pełnym ekranie
Nocleg na łonie natury na Przełęczy Regetowskiej. Miło obudzić się rano w środku lasu.
Plan na ten dzień – Lackowa, szczyt Korony Gór Polski, który swą wysokością kojarzy się niewątpliwie z policyjnym numerem.
Czasu nie było wiele, mimo tego zdecydowaliśmy się podejść do kolejnego cmentarza wojennego, a stamtąd zejść do Blechnarki i Wysowej.
Cmentarz wojenny nr 49 w pobliżu Blechnarki i szlaku na Trzy Kopce.
Sama Blechnarka jest urokliwą beskidzką wsią. Szkoda, że dziś musimy tak szybko wracać.
Błotnisty szlak wyprowadził nas na Ostry Wierch i Lackową. Pogoda ciągle kaprysiła: raz świeciło słońce, innym razem dokuczał przenikliwy ziąb, a niebo chmurzyło się na deszcz i burzę.
Kolejny raz na Lackowej. A w pamięci wspinaczka na ten szczyt od strony Dzielca. Dziś tym stromym szlakiem nie będziemy schodzić.
Następna skrzynka geocachingowa do kolekcji.
Szlak graniczny na Lackową – zalesiony jak sam szczyt. A nam się bardzo śpieszy na autobus do Wysowej, dlatego po powrocie przez Ostry Wierch zeszliśmy nieoznakowaną ścieżką od przełączki pod Ostrym Wierchem do okolic Huty Wysowskiej, gdzie udało nam się złapać stopa do Wysowej.
Cerkiew w Wysowej. Autobus, na który cudem zdążyliśmy, jednak nie nadjechał, bo okazało się, że źle odczytaliśmy informację na rozkładzie jazdy i odjeżdżał on z Gorlic. Rozpoczęliśmy więc powrót etapami – najpierw do głównej drogi w Ropie, potem do Nowego Sącza, w końcu do Krakowa. Do/z Beskidu Niskiego naprawdę trudno się dostać/wydostać…
/12.06.2009/